زبان برنامه نویسی فلاتر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

فلاتر یک واسط کاربری کیت توسعه نرم‌افزار متن‌باز(Open Source) است که توسط گوگل طراحی و ساخته شده‌است. فلاتر برای توسعه برنامه‌های کاربردی برای سکوهای اندروید، آی‌اواس، مایکروسافت ویندوز، مک‌اواس، لینوکس، گوگل فیوشا و وب استفاده می‌شود.

تاریخچه فلاتر:

Flutter توسط گوگل در سال 2018 ارائه شد. البته، فلاتر از سال 2015 وجود داشته و توسط گوگل معرفی شده است، اما تا قبل از اواسط 2018که به صورت رسمی منتشر و روانه بازار شد، در مرحله آزمایشی قرار داشت. اولین نسخه فلاتر به نام کد «Sky»‌ شناخته می‌شد. در آن زمان، Sky تنها روی سیستم‌عامل اندروید قابل اجرا بود.

فلاتر چرا ساخته شد؟

انگیزه خلق فلاتر در کاوش برای دست‌یابی به سرعت بیش‌تر نهفته است. به گفته یکی از مدیران پروژه ساخت فلاتر در گوگل به نام اریک سیدل (Eric Seidel)، در ابتدایی‌ترین مراحل ساخت فلاتر، این فریم‌ورک تنها به عنوان نسخه تقلیل‌یافته‌ای از کروم تجسم می‌شد. توسعه‌دهندگان گوگل سعی داشتند کروم را به گونه‌ای تغییر دهند تا سازش‌پذیری کروم با وب را از بین ببرند. آن‌ها سعی داشتند بسیاری از متعلقات کروم را حذف کنند تا دریابند که به چه اندازه می‌توانند سرعت آن را افزایش دهند.

آن‌ها به چیزی دست یافتند که نمی‌توانست هیچ صفحه وبی را پردازش (Render) کند. اما، امکان اجرای ارزیابی‌های (Benchmark) لازم وجود داشت و وقتی ارزیابی‌ها انجام شد، افزایش سرعت بیست برابری نشان می‌داد چیز ارزشمندی برای ساختن وجود دارد. بنابراین، یک موتور پردازش (Rendering Engine) شکل گرفت. همچنین، در آن زمان، جستجوهایی برای یافتن یک زبان برنامه‌نویسی مناسب در جریان بود. در یک برهه، فلاتر با جاوا اسکریپت نوشته شده بود. به گفته اریک سیدل، تیم توسعه بازنویسی‌های متعددی را انجام داده است. آن‌ها یک موتور پردازش داشتند که به طور کامل با زبان ++C‌ نوشته شده بود. سپس، آن‌ها شروع به نوشتن کدهای جاوا اسکریپت بیش‌تری کردند. اما، آن‌ها با مشکلاتی در کدهای جاوا اسکریپت مواجه شدند و در نتیجه، جستجو برای یافتن یک زبان برنامه‌نویسی دیگر را آغاز کردند. زمانی که آن‌ها دارت را یافتند، تمام یا بخش اعظمی از کدهای ++C از بین رفته بود.

ایده نام فلاتر از کجا شکل گرفت؟

به عقیده اریک سیدل، به‌طور کلی نام‌گذاری کار بسیار دشواری است. بنیان‌گذاران دارت از روشی به نام جستجوی نشان تجاری (trademark Search) استفاده کردند. در جستجوی نشان تجاری، اطمینان حاصل می‌شود که امکان استفاده از یک نام در کشورهای مختلف وجود داشته باشد. اگر چه این کار چندان ارزان قیمتی نیست و ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

به هر حال، خالقان فلاتر نتوانستند نام مناسب و قابل استفاده‌ای پیدا کنند. در نتیجه، به این فکر افتادند تا از اسامی مربوط به شرکت‌هایی که گوگل در گذشته خریداری کرده است استفاده کنند. ریشه نام «Flutter» به استارتاپ کوچکی مربوط می‌شود که گوگل در گذشته خریداری کرده‌بود. این استارتاپ شکست خورده بود. اما نام آن همچنان تحت مالکیت گوگل بود و به این ترتیب، نام فلاتر توسط تیم توسعه انتخاب شد.

آیا دارت برای استفاده در فلاتر تغییر داده شده؟

طبق توضیحات اریک سیدل، یکی از بنیان‌گذاران فلاتر، در سال‌های ابتدایی شروع به استفاده از دارت در فلاتر، ویژگی‌های بسیاری توسط تیم دارت به صورت اختصاصی برای استفاده در توسعه فلاتر به دارت اضافه شده است. به عنوان مثال، امکان ایجاد کامنت‌های انتهایی (trailing Comments) در دارت برای قالب‌بندی فلاتر یکی از موارد اضافه شده به دارت است.

ایمیل خود را وارد کنید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

Java

زبان برنامه نویسی جاوا

تا جایی که به جاوا مربوط می‌شود، همه چیز از اوایل دهه 1990 آغاز شد، یعنی زمانی که شرکت سان مایکروسیستمز (Sun Microsystems) شروع به

Flutter

ری اکت نیتیو یا فلاتر؟

ری‌اکت نیتیو و فلاتر دو فریمورک برتر موبایل هستند که برای ساخت اپلیکیشن‌های موبایل اندروید و iOS مورد استفاده قرار می‌گیرند این فریمورک‌ها توجه جامعه

Code dev

برنامه‌نویسی این امکان رو به شما می‌دهد تا در مورد خودِ «فکر کردن» فکر کنید و وقتی‌ هم که دیباگ می‌کنید، در مورد خودِ «یادگیری» یاد می‌گیرید.

Created by AmirHossein Torabi