زبان برنامه‌نویسی Dart

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دارت زبان برنامه‌نویسی است که توسط گوگل توسعه داده می‌شود. هدف دارت جایگزین کردن جاوااسکریپت که زبان داخلی مرورگرهای وب است می‌باشد. دارت راه حلی برای مشکلات موجود در جاوا اسکریپت (به‌طور مثال مشکل حافظه) می‌باشد که کارایی بهتر، قابلیت استفاده ساده‌تر برای پروژه‌های بزرگ و امنیت بیشتری را فراهم می‌کند. گوگل همچنین بسیار تلاش دارد تا دارت را پیچیده تر بسازد و ویژگی‌ها و قابلیت‌های فراوانی به آن ببخشد.

دارت زبانی برپایه کلاس، وراثت یگانه و شی گرایی است که گرامر آن شبیه زبان C بوده و دارای Interface،reified generics کلاسهای Abstract و Optional typing می‌باشد. type annotationهای ایستا تأثیری بر روی سمانتیک کد در زمان اجرا ندارد. در عوض type annotation می‌تواند پرونده‌هایی برای ابزارهایی مانند checkerهای ایستا و checkهای پویای در زمان اجرا را فراهم نماید. این پروژه توسط لارس بک و کسپر لاند پایه‌گذاری شده‌است.

آشنایی با زبان برنامه نویسی دارت

دارت یک زبان نوظهور در عرصه طراحی وب‌اپلیکیشن‌های سبک و سریع است. در حال حاضر شرکت‌های ایرانی به‌شکل گسترده‌ای در حال پذیرش دارت هستند. بسیاری از کارشناسان آن را آینده برنامه‌نویسی دانسته و بسیاری دیگر آن را پر از ایراد می‌بینند. به‌هرحال این زبان تحت حمایت گوگل در حال پیشروی و تثبیت جایگاه در بین برنامه‌نویسان است. در این مقاله قصد داریم زبان برنامه نویسی دارت، کاربردها، مزایا، معایب و مبانی برنامه‌نویسی در آن را بررسی کنیم. زبان برنامه نویسی Dart در سال 2011 به‌منظور ایجاد تحول در نظام توسعه اپلیکیشن‌های موبایل توسط گوگل به بازار عرضه شد. این زبان برنامه‌نویسی در واقع سعی دارد امکانات جاوا اسکریپت را ارائه داده و محدودیت‌های آن (مثل مشکل حافظه) را حل کند. در حال حاضر جهت‌گیری‌های مختلفی نسبت به این زبان در دنیای برنامه‌‌نویسان وجود دارد.

محیط‌های گسترش

دارت به گونه‌ای طراحی شده‌است که بر روی مرورگرهای مدرن اجرا شود، چه به صورت اجرا بر روی ماشین مجازی که درون مرورگرها تعبیه شده‌است یا به صورت کامپایل شده به زبان جاواسکریپت. ماشین مجازی دارت همچنین برای اجرای برنامه‌های دارت بر روی سرور یا خط فرمان طراحی شده‌است. به‌طور مثال پروژهٔ دارت کتابخانه‌هایی جهت کار با ورودی خروجی شبکه و دایرکتوری‌ها را فراهم می‌نماید.

ایمیل خود را وارد کنید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

GoLang

زبان برنامه نویسی GOLange

گو (Go) یک زبان برنامه‌نویسی ترجمه‌شده و دارای زباله جمع‌کن و همروند است که در شرکت گوگل و توسط رابرت گریسیمر، راب پایک و کن

وبلاگ

برنامه نویسی وب چیست؟

برنامه نویسی وب را از کجا شروع کنیم؟ بسیاری از افراد برای شروع برنامه نویسی وب با سوالات مختلفی روبه رو می شوند مثلا،اگر بخواهیم

Code dev

برنامه‌نویسی این امکان رو به شما می‌دهد تا در مورد خودِ «فکر کردن» فکر کنید و وقتی‌ هم که دیباگ می‌کنید، در مورد خودِ «یادگیری» یاد می‌گیرید.

Created by AmirHossein Torabi