جاوا اسکریپت

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

تعریف:

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت‌نویسی یا برنامه‌نویسی است که امکان پیاده‌سازی چیزهای پیچیده را روی صفحات وب ممکن ساخته است. درواقع هر بار که یک صفحه وب، کاری بیش از لود شدن و نمایش اطلاعات استاتیک انجام می‌دهد و به اجرای کارهایی مانند به‌روزرسانی‌های مداوم سر زمان مقرر، ارائه نقشه‌های تعاملی، گرافیک 2 و 3 بعدی متحرک، فریم‌های پخش ویدئو و مواردی از این دست می‌پردازد، می‌توانید مطمئن باشید که از جاوا اسکریپت استفاده شده است. جاوا اسکریپت در لایه سوم از مجموعه لایه‌های فناوری وب قرار می‌گیرد که دو مورد دیگر HTML و CSS هستند.

 • HTML یک «زبان نشانه‌گذاری» (markup language) است که برای سازمان‌دهی استفاده می‌شود و به محتوای وب معنی می‌بخشد. برای نمونه به تعریف پاراگراف‌ها، عناوین و جدول داده یا جایگذاری تصاویر و ویدئوها در صفحه می‌پردازد.
 • CSS یک زبان سبک‌بندی است که از آن برای اعمال سبک‌بندی‌های مختلف روی محتوای HTML خود استفاده می‌کنیم. برای نمونه تعیین رنگ پس‌زمینه و فونت‌ها و طرح‌بندی محتوا در ستون‌های چندگانه به وسیله CSS صورت می‌پذیرد.
 • جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت‌نویسی است که امکان ایجاد محتوایی با به‌روزرسانی پویا، کنترل چندرسانه‌ای، متحرک‌سازی تصاویر، و تقریباً هر گونه کار دیگری را فراهم می‌سازد. شاید همه چیز کمی اغراق باشد؛ اما با چند خط کد جاوا اسکریپت می‌توان واقعاً کارهای خارق‌العاده‌ای در صفحه‌های وب صورت داد.

این سه لایه به خوبی روی هم قرار می‌گیرند. به عنوان نمونه یک برچسب متنی ساده را در نظر بگیرید. می‌توان آن را با استفاده از HTML نشانه‌گذاری کرد و ساختار و منظور آن را تعریف نمود:

سپس می‌توانیم قدری CSS به آن اضافه کنیم تا ظاهر بهتری پیدا کند.

و در نهایت می‌توانیم با کمی کدنویسی جاوا اسکریپت رفتار دینامیکی برای آن پیاده‌سازی کنیم:

کاربرد جاوا اسکریپت:

زبان جاوا اسکریپت شامل چند ویژگی مشترک برنامه‌نویسی است که امکان اجرای کارهای زیر را فراهم ساخته است:

 • ذخیره‌سازی مقادیر مفید درون متغیرها. برای نمونه در مثال فوق ما یک نام جدید را می‌پرسیم تا کاربر وارد کند و سپس آن نام را در متغیری به نام name ذخیره می‌کنیم.
 • عملیات روی بخش‌های مختلف متن که در برنامه‌نویسی، «رشته» (String) نامیده می‌شوند.
 • اجرای کد در پاسخ به رویدادهای خاصی که روی صفحه وب رخ می‌دهند. ما از رویداد کلیک در مثال فوق برای تشخیص این که چه زمانی دکمه کلیک شده استفاده کردیم. سپس کدی را برای به‌روزرسانی برچسب متنی نوشته‌ایم.
 • و…

با این حال کارکردهایی که بر روی این ویژگی‌های ابتدایی زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت ساخته می‌شوند بسیار هیچان انگیزتر هستند. API-ها به معنی «رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن» (Application Programming Interfaces) توانایی‌های کدهای جاوا اسکریپت را تا حدود زیادی افزایش می‌دهند.

API-ها مجموعه‌های آماده‌ای از بلوک‌های سازنده کد هستند که به توسعه‌دهنده امکان پیاده‌سازی برنامه‌هایی را می‌دهند که در غیر این صورت پیاده‌سازی آن‌ها بسیار دشوار یا ناممکن بوده است. آن‌ها همان کارهایی را در زمینه برنامه‌نویسی انجام می‌دهند که کیت‌های پیش‌ساخته قطعات ساختمانی منزل برای ساخت خانه صورت می‌دهند. استفاده از پنل‌های از قبل بریده شده و پیچ کردن آن‌ها به هم برای ساخت یک قفسه دیواری بسیار آسان‌تر از کار روی طراحی، گشتن به دنبال چوب مناسب، بریدن همه پنل‌ها در اندازه و شکل صحیح، یافتن پیچ‌های با اندازه متناسب، و سپس گرد هم آوردن همه این موارد برای اجرای آن قفسه دیواری است.

API-ها به طور کلی در دو دسته قرار می‌گیرند:

API-های مرورگر که درون مرورگر وب قرار دارند و می‌توانند داده‌ها را از محیط پیرامونی رایانه گردآوری کنند یا کارهای مفیدی مانند زیر انجام دهند:

 • API DOM که اختصاری برای عبارت «مدل شیء سند» (Document Object Model) است، امکان دستکاری HTML و CSS، ایجاد، حذف و تغییر HTML و به‌کارگیری سبک‌های جدید روی صفحه به صورت پویا و مواردی از این دست را فراهم ساخته است. هر بار که یک پنجره باز شونده را روی صفحه وب می‌بینید یا محتوای جدیدی را روی یک صفحه وب شاهد هستید، در واقع DOM این کار را می‌کند.
 • API-های Audio و Video مانند HTMLMediaElement و WebRTC امکان انجام کارهای واقعاً جالبی با فایل‌های چندرسانه‌ای مانند پخش صدا و ویدئو در یک صفحه وب یا دریافت تصاویر از دوربین وب و نمایش آن را روی رایانه فرد دیگر را فراهم می‌کنند.
 • Geolocation API اطلاعات جغرافیایی را بازیابی می‌کند. برای نمونه سرویس نقشه گوگل به همین ترتیب می‌تواند مکان شما را تشخیص داده و روی نقشه نمایش دهد.
 • API-های Canvas و WebGL امکان ایجاد گرافیک‌های 2 و 3 بعدی متحرک را فراهم می‌سازند. از این فناوری‌ها برای انجام کارهای جالبی استفاده می‌شود.

API-های شخص ثالث به طور پیش‌فرض درون مرورگر قرار ندارند و به طور کلی باید کد و اطلاعات آن‌ها را از فرد دیگری روی وب دریافت کنید. برای نمونه:

 • Google Maps API امکان جایگذاری نقشه‌های سفارشی درون وب‌سایت‌ها و دیگر کارکردهای از این دست را فراهم ساخته است.
 • Twitter API امکان کارهایی مانند نمایش توییت‌های جدید روی وب‌سایت را فراهم ساخته است.

API-های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند؛ اما باید بدانید که صرفاً با مطالعه این راهنمای جاوا اسکریپت نمی‌توانید یک فیسبوک، یا نقشه گوگل یا اینستاگرام بسازید و موارد مقدماتی بسیار زیاد دیگری وجود دارند که باید مطالعه کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

GoLang

زبان برنامه نویسی GOLange

گو (Go) یک زبان برنامه‌نویسی ترجمه‌شده و دارای زباله جمع‌کن و همروند است که در شرکت گوگل و توسط رابرت گریسیمر، راب پایک و کن

Code dev

برنامه‌نویسی این امکان رو به شما می‌دهد تا در مورد خودِ «فکر کردن» فکر کنید و وقتی‌ هم که دیباگ می‌کنید، در مورد خودِ «یادگیری» یاد می‌گیرید.

Created by AmirHossein Torabi